Makaleler » Monitör » Bilgisayar monitörlerinden en iyi şekilde yararlanmak

Bilgisayar monitörlerinden en iyi şekilde yararlanmak

Doğru monitör seçimine ekran kurulum ayarlarına sahip olmak, ne kadar iş yapabileceğiniz konusunda büyük bir fark yaratabilir. İster evdeki veya  ofisinizdeki dizüstü bilgisayarınıza bir monitör ekleyin, ister daha sürükleyici bir deneyim için oyun sisteminize bir monitör bağlayın, ek ikinci ve üçüncü ekranlar teknolojinizle etkileşim şeklinizde devrim yaratabilir.

Ekstra ilave edilmiş ekranların avantajlarını, bunların nasıl kurulacağını ve hangi popüler modellere ilgilenmek isteyebileceğinizi keşfetmek için bazı ipuçlarını derledik.

  • Daha verimli ve hızlı çalışmak için ikici monitör kullanın

Çift ekranlı kurulum, bir ekrandaki sekmeler veya programlar arasında geçiş yapmak yerine imlecinizi bir monitörden diğerine taşımanıza olanak tanır. Aynı anda birçok şey üzerinde çalışıyorsanız (e-tablolar, web sayfaları, kelime işlemciler) işinizi daha hızlı tamamlayabileceğinizi göreceksiniz.

  • Night Shift ve karanlık modla gözlerinizi koruyun

Ekranlardan gelen mavi ışık uyku ritminizi bozabilir, bu da yetersiz uykuya ve daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ekran karşısında geçirdiğiniz süreyi sınırlayın ve her saat başı düzenli olarak 5-10 dakikalık molalar verin. İlerleyen saatlerde Windows'ta gece ışığını veya macOS 'ta Night Shift' i açabilirsiniz. Bunlar mavi ışığı filtreleyerek daha iyi uyuyabilmenizi sağlar.

  • Paradan tasarruf etmenizi sağlayabilecek yüksek değere sahip bir model edinin

Daha pahalı monitörler testlerde daha iyi puan alabilirler. Çoğu insanın ihtiyaç duymadığı ultra yüksek kaliteli ekranlar yerine daha uygun ve ses sistemleri dahil olan birçok markanın monitör modelleri mevcuttur. İşinizin büyük kısmı e-postaları ve belgeleri okumak ve yazmaksa 5K ekranı veya ses sistemine ihtiyacınız yoktur. Size uygun daha pratik özelliklere sahip, daha ucuz bir Full HD monitörle daha iyi durumda olacaksınız.

Bütçenizi zorlamadan iyi performans gösteren birini bulmak için birbirinden uygun bilgisayar monitörlerimize göz atabilirsiniz.

  • Geri dönüştürün veya ikinci el satın alın

Yeni bir monitör almayı araştırırken ikinci el de satın almayı düşünebilirsiniz. Az kulanılmıs uygun fiyatlı birçok monitör mutlaka ilginiz çekecektir.

  • Bağlı kalın

Yeni bir monitör satın alırken her zaman bağlantı noktalarını hesaba katın. Dizüstü bilgisayarlar ve PC'ler giderek küçülüyor ve hafifliyor ve bu durum yalnızca USB-C bağlantı noktalarının kullanılmasına neden olabilir. Eski monitörlerin çoğunda yalnızca HDMI veya VGA bağlantı noktaları bulunur; bu, en popüler dizüstü bilgisayarı bağlamak için bir adaptöre ihtiyacınız olabileceği anlamına gelir. Çevirici adaptörlerin maliyeti  düşüktür ve soketlerin dönüştürülmesinde pratik bir yol sağlarlar.

İkinciveya üçüncü bir monitör nasıl kurulur

Bilgisayarınıza ilave 2. Ve 3. monitör kurma işlemi Windows 10 veya 11 işletim sistemlerinde temelde aynıdır. Her ikisinde de monitörünüzü dizüstü bilgisayarınıza veya bilgisayarınıza bağlamak için uygun bir kabloya (HDMI gibi) ihtiyacınız olacaktır. Daha fazla ekranı genişletmenin en hızlı yolu, bir görüntüleme seçeneği seçmek için Windows logo tuşu + P' ye basmaktır.

Ekranınıza daha iyi ince ayar yapmak için ayarları gözden geçirmeyi tercih ederseniz şu adımları izleyin:

  • Başlat > Ayarlar > Sistem > Ekran'ı seçin.
  • Bilgisayarınızın ek ekranı otomatik olarak algılaması gerekir ancak algılamazsa Algıla' ya tıklayın.
  • Birden çok ekrana gidin ve masaüstünüzün her iki ekranda da nasıl görüneceğini belirlemek için listeden bir seçenek seçin.
  • Görüntüleme seçeneğinizi belirledikten sonra Uygula veya Değişiklikleri Koru' ya basın.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5