Makaleler » Notebook sorun giderme » Dell Latitude 5410, 5420 Notebook yeniden başlatıyor Nasıl çözülür?

Dell Latitude 5410, 5420 Notebook yeniden başlatıyor Nasıl çözülür?

Dell Latitude 5410-5420 Notebook kendiliğinden kapanıyor, donuyor. Sorun ne olabilir?

Dell 5410-5420 serisi notebook bilgisayarınız aniden yanıt vermeyi durdurur donarsa veya sistem yeniden başlatılırsa bir bilgisayar kilitlenme sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kilitlenmeler birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz :

  • Donmuş veya takılı kalmış ekran
  • Siyah ekran veya mavi ekran
  • Planlanmamış bir Windows yeniden başlatması (Güncellemeler v.b)
  • Windows'un çalışmaya devam etmesine engel olan bir hata mesajı (İşletim sistemi hataları)

Bilgisayar kilitlenmeleriyle ilgili temel nedeni bulmak üzere kullanabileceğiniz adımlar vardır.

  • Aygıtları bilgisayardan çıkarın
  • Kilitlenmeye, bir donanım parçası neden oluyor olabilir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere tüm cihazları bilgisayarınızdan çıkartmayı deneyin:

Yazıcı, Tarayıcı, Hafıza Kartı modülleri, Medya aygıtları (iPod, MP3 oynatıcı vb.), Dijital Fotoğraf Makineleri ve Video Kayıt Cihazları, USB depolama aygıtları, Tüm optik sürücülerdeki CD'ler veya DVD'ler, Usb  bağlantı noktası çoğaltıcı, Harici HDD diskler

  • Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız yalnızca monitörü, mouse ve klavyeyi bilgisayarınıza bağlı şekilde bırakmalısınız. Bu işlem tamamlandığında, bilgisayarın fişini prizden çıkarın, dizüstü Dell bilgisayarın pilini çıkarın ve güç düğmesine yaklaşık 20 saniye boyunca basılı tutun. Daha sonra bilgisayarın fişini tekrar prize takarak yeniden başlatmayı deneyin. Kilitlenmeye fare veya klavye neden oluyorsa Dell Fare, Klavye ve Dokunmatik Yüzey yardım sayfasına gidin. Son değişiklikleri geri alarak veya aygıtları sökerek sorunu tespit edemiyorsanız aşağıda belirtilen adımları kullanarak sorun giderme işlemi yapabilirsiniz.
  • Windows kapanma, yeniden başlama, kilitlenme veya sorun ile ilgili bir hata kodu görüntüleyebilir. Microsoft her konuyla ilgili ayrıntılı bilgi sunduğundan internette sorununuzla ilgili arama yapın.
  • Bilgisayarınızda bir donanım sorununun yaşanıp yaşanmadığını belirlemek için Dell Preboot System Assessment tanılamasını çalıştırın.

Yerleşik tanılamalar ve diğer sorun giderme işlemleri temel sorunu tanımlayamazsa Dell kişisel bilgisayar tanılamada Hızlı Test veya Tam Taramayı çalıştırmanız önerilir. SupportAssist'i kullanarak Hızlı Test yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızı en yüksek performansta tutmak için düzenli olarak bakım görevlerinizi çalıştırın (Win10’ dan önceki sürümler). Windows 11 ve Windows 10, entegre bilgisayar bakım ve performans görevlerine sahiptir ve herhangi bir işlem yapılması gerekmez.

Eski sürücüler veya BIOS ayarları sık sık kilitlenmelere neden olur. Donanımınızın ve yazılımınızın avantajlarından tam olarak yararlanmak için sürücülerinizi düzenli olarak güncelleştirmeyi unutmayın.

Güvenli mod, önemli olmayan uygulamaların ve sürücülerin yüklenmesini önler. Bu, kilitlenmelerin veya yanıt vermeyi durdurmaların olası bir temel nedeni olarak yazılımı elememize olanak tanır. Uygulamaları açın ve bilgisayarı güvenli modda test edin. Belirtiler güvenli modda mevcutsa bu makaledeki sorun giderme adımlarına devam edin. Belirtiler güvenli modda devam etmiyorsa sorun büyük ihtimalle sürücü veya yazılımla ilgili olabilir.

Bilgisayarınızın en yeni Windows güncelleştirmeleri ile çalıştığından emin olun. Güncelleştirmeleri kontrol etmek için Başlat'a tıklayıp Ayarlar ve ardından Güncelleştirme ve Güvenlik öğelerine tıklayın. Daha sonra Güncelleştirmeleri denetle öğesine tıklayın.

Belirli bir uygulamayı kullanırken bilgisayarınız kilitleniyor veya yanıt vermiyorsa uygulamayı bilgisayardan tamamen kaldırmayı deneyin. Ardından yeniden yükleyin ve yazılım sağlayıcısının web sitesine giderek yazılımı en yeni sürüme güncelleştirin.

Yalnızca bir antivirüs programı kullanın. Bilgisayarınızda birden fazla virüsten korunma yazılım programının yüklü olmaması gerekir. Birden fazla olan antivirüs programlarını kaldırın.

Kötü amaçlı yazılımlar Windows bilgisayarın kilitlenmesine veya yanıt vermeyi durdurmasına neden olabilir. Sistem geri yüklemeyi kullanın

Dell Notebook bilgisayarınızın içinde toz birikimi olup olmadığını ve ısı ile hava akışının engellenip engellenmediğini görmek için bilgisayardaki havalandırma deliklerini kontrol edin, kirli ve kapalı görünüyorsa bu bilgisayarın iç ısısının yükselmesine ve işlemci performansında düşüşe neden olacaktır.

Dell Latitude 5410-5420 serisi notebook bilgisayarlarda kilitlenme, kapanma, yeniden başlatma konusunda çözüm önerisi başlıkları bu şekilde açıklanabilir. Daha geniş bilgi için Dell website/community sayfasındaki konu başlıklarını inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5