Makaleler » Elektrikli Scooter » Elektrikli Scooter nasıl çalışır? Teknik özellikleri neler?

Elektrikli Scooter nasıl çalışır? Teknik özellikleri neler?

Elektrikli Scooter nasıl çalışır? Teknik özellikleri neler?

 

Sokaklardaki elektrikli Scooter’ ların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Basit manuel versiyonu bir zamanlar küçük çocukların çok kullandığı modeli olsa da, elektrikli scooter kesinlikle yetişkinler için tasarlanmıştır. Peki elektrikli bir scooter nasıl çalışır? Tekerlekleri hareket ettirmek, fren yapmak ve döndürmek için bu şehir içi seyahat araçlarının içeriğinde neler var ve nasıl çalışıyor? Scooter' lara yönelik bu içerikte bir bir elektrikli Scooter'ın nasıl çalıştığına ışık tutacağız. Elektrikli Scooter’ ınızı mucizevi bir mühendislik harikasına dönüştürmek için hayati bileşenler ve her birinin oynadığı ilgili roller hakkında açıklamalar sunacağız.

 

Segway Ninebot Kickscooter Max G30E II

Elektrikli Scooter Nasıl Çalışır?

Teknoloji ve malzeme bilimindeki yeniliklerdeki ilerlemeler, sürüş konforu ve rahatlığındaki gelişmeler ve en önemlisi iklim değişikliğinin tehlikelerine ilişkin farkındalık, son on yılda bu elektrikli sokak araçlarının artan popülaritesinin yolunu açtı.

Peki bir Scooter’ in çalışma prensibi nedir?

Bir Scooter, oldukça basit bir şekilde bileşen parçaları içeren bir batarya, motor, gaz kelebeği ve kontrol cihazından oluşur ve bu parçalardan pil ve motor, bir elektrikli Scooter’ in en önemli bileşenlerinden ikisidir.

Sürücü gidondaki gaz kolunu çevirdiğinde, kontrol cihazı aküye tekerleklerin göbeğine monte edilen motora elektrik enerjisi göndermesi komutunu vererek tepki verir. Motor bu enerjiyi, daha sonra elektrikli Scooter’ ın tekerleklerini ileri doğru hareket ettiren dişliyi döndürmek için kullanır.

Normal kick Scooter' lar gibi, bazı Scooter' ların da motoru devreye sokmak için gaz kelebeği döndürülürken ayak kullanılarak yerden yukarı itilmesi gerekir. Ayrıca t-gövdesi kullanılarak manevra yapılmaları ve fren kullanılarak durdurulmaları gerekebilir. Scooter’ ın gidebileceği hız gaz kelebeğine bağlı olacaktır.

Elbette bu, elektrikli Scooter’ ların nasıl çalıştığına dair sadece temel bir genel bakış. Piyasadaki elektrikli Scooter’ ların her biri küçük farklılıklara sahiptir, bu da her birinin biraz farklı çalıştığı anlamına gelir. Dolayısıyla elektrikli Scooter’ ların nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için her bir bileşeni ayrı ayrı incelememiz gerekecek.

Pil

Pil, elektrikli Scooter’ ın temel bileşenlerinden biridir çünkü Scooter’ ın tek bir şarjla ne kadar ileri gidebileceğini belirler. Pil ne kadar güçlüyse, tek şarjla sürüş mesafeleri o kadar uzun olur ve genel performans da o kadar iyi olur.

Elektrikli Scooter’ lar genellikle şu üç tip pilden biriyle gelir ;

Nikel metal hidrür, Kurşun-Asit, Lityum-iyon

Nikel Metal Hidrit (NiMH) Pil

Daha eski bir pil türü olan NiMH, yaygın kurşun asit ile daha yeni lityum iyon arasında mükemmel bir denge kurar. Bu pil, kurşun asitli muadillerine göre daha uzun süre şarj tutar. Ancak dezavantajı lityum iyon bataryadan daha ağır olmasıdır.

Kurşun asit pil

Genel kullanım için biraz hantal olmasına rağmen, kurşun-asit piller, mevcut en ucuz piller oldukları için şarj edilebilir pil gerektiren cihazların uzun süredir temel dayanağıdır. Ayrıca golf arabaları ve bazı otomobiller için de tercih edilen güç kaynağıdırlar. Ve eski scooter modellerinde en yaygın kullanılan akülerdir.

Lityum iyon batarya

Lityum-iyon piller, elektrikli Scooter’ lar için en yeni ve en uygun pil türleridir. Sadece diğerlerinden daha küçük, daha hafif ve daha çevre dostu olmakla kalmıyorlar, aynı zamanda daha güçlüler ve hem NiMH hem de kurşun asitli versiyonlardan çok daha uzun süre şarj tutuyorlar.

Lityum iyon pil teknolojisindeki ilerlemeler birçok açıdan elektrikli bisikletlerin ve Scooter’ ların ön plana çıkmasına yardımcı oldu.

Elektrikli scooter aküsü bir anot, katot ve ayırıcı olarak bilinen gözenekli veya boş bir zardan oluşur. İki terminal arasında lityum iyonlarının hareket edebileceği bir ortam vardır. Lityum iyonları deşarj sırasında anottan katoda doğru hareket eder ve şarj sırasında da tam tersi olur. Anot ve katot arasında lityum iyonlarının ileri geri akışı, elektronları ve dolayısıyla elektriği üreten şeydir. Modern Li-ion pillerde, pillerin enerji depolama kapasitesinin arttırılması amacıyla anot ile katot arasındaki boşluk sıkıştırılmıştır.

Elektrikli bir scooter şarj olmadan ne kadar uzağa gidebilir? Pil kapasitesi, bir Scooter' ın tek şarjla ne kadar menzile ulaşabileceğini belirler. Watt gücü ne kadar yüksek olursa, akü kapasitesi de o kadar büyük olur ve Scooter’ ın menzili de o kadar fazla olur. Elbette elektrikli bir Scooter’ ın menzilini etkileyen tek faktör bu değil ama büyük bir faktör. Sürücünün ağırlığı ve yol koşulları gibi diğer faktörler de devreye giriyor.

Genel olarak çoğu scooter, tek şarjla 15-25 Km arasında maksimum hıza ulaşır.

Bir Scooter motoru iç yapısı

Motor

Motor, elektrikli bir Scooter’ ın en kritik bir bileşenidir. Gücü, bir Scooter’ ın azami hızını, tırmanma kabiliyetini, yük kapasitesini ve bir dereceye kadar menzilini belirler. Günümüzde Scooter' larda fırçalı DC motorlar ve fırçasız DC motorlar dahil olmak üzere iki temel motor türü kullanılmaktadır.

Fırçalı DC Motorlar

Fırçalı DC motorlar, geçmişi 1800'lü yıllara dayanan daha eski bir motor teknolojisine dayanmaktadır. Fırçalı DC motorlar, iki takım elektro mıknatıs kullanarak güç üretir. Büyük, silindirik bir mekanik fırça, motorun içindeki daha küçük bir mıknatıs boyunca sürüklenerek, farklı bobin fazlarına güç sağlayan manyetik alanlar üretir. Bunun sonucunda motorun içi sürekli dönerek güç üretir. Fırçalı DC motorların verimliliği %75-80 civarındadır.

Fırçasız DC Motorlar

Fırçasız DC motorlar, 1970'li yıllarda ortaya çıkan daha modern bir teknolojidir. Fırçasız motorlar neredeyse fırçalı motorların ters çevrilmiş versiyonu gibidir. Öyle ki fırçalı motorlarda hareket eden manyetik bileşenler fırçasız motorlarda sabit olan parçalardır. Bu motorlar, motorun içindeki farklı bobinlere alternatif olarak güç sağlamak için dijital anahtarlama devresini kullanır. Fırçasız motorların verimliliği yaklaşık %85-90'dır. Ayrıca daha dayanıklıdırlar ve fırçalanmış emsallerine göre daha yüksek güç-ağırlık oranlarına sahiptirler.

Elektrikli Scooter Motoru Nasıl Çalışır?

Çoğu kaliteli elektrikli Scooter, bir fırçasız DC motorla çalıştırılır. Aslında, neredeyse tüm yeni elektrikli scooter markalarının ileride fırçasız göbek motorlarıyla geleceğini tahmin ediyoruz.

Bu ne anlama gelir?

Zincirler ve dişliler aracılığıyla tüm tekerleklere güç sağlayan tek bir motor yerine, motor doğrudan tekerleğin kendisine entegre edilmiştir  dolayısıyla elektrik motoru ve tekerlek tek ve aynı şeydir. Scooter göbek motorlarının nasıl çalıştığı basittir. Motor, sürücünün girişini kontrol cihazı aracılığıyla dinler. Gidon üzerindeki gaz düğmesine bastığınızda, kontrol cihazı, hareket üretmek üzere motora enerji vermesi için aküye sinyal gönderir. Hub motorlarda elektromanyetik alanlar motorun statik bobinlerine iletilir. Motorun dış kısmı bu alanları takip etmeye çalışarak bağlı tekerleğin dönmesine neden olur. Motorun ürettiği güç miktarı Watt (W) cinsinden ifade edilir. Çoğu elektrikli scooter 250W-600W arasında derecelendirilmiştir, ancak daha yüksek performanslı Scooter’ lar çok daha fazlasına sahip olabilir. Çoğu durumda 300 Watt'ın altındaki herhangi bir güç, daha dik tepelere tırmanmada zorlanacaktır.

Fırçasız göbek motorlu elektrikli Scooter’ ların nispeten pahalı olabilirler. İyi haber şu ki, fırçalı motor sistemlerine göre daha verimli, daha sessiz ve daha uzun ömürlüdürler. Göbek motorlarının arızalanma olasılığı da daha düşüktür, bu da minimum bakım gerektirdikleri anlamına gelir. Elektrikli scooter sürerken gaz kelebeği de kritik bir rol oynar. Scooter gaz kelebeği eşit yaratılmamıştır. Bugün, döner gaz kelebeği, parmak (tetik) gazı ve başparmak gazı dahil olmak üzere üç ana gaz kelebeği türü vardır.

Büküm Gazı

Döndürme gazı, tutma yerinin tamamını kendinize doğru tutup çevirdiğinizde (veya yuvarladığınızda) Scooter' ı hızlandırır. Tüm parmaklarınızı ve baş parmağınızı kullanmanızı gerektirir. Ancak gerekirse, hızlanırken frenleri tutmak ve kapatmak için yine de birkaç parmağınızı kullanabilirsiniz.

Parmak Gazı

Parmak (tetik) gazı, gazı parmağınızla sıktığınızda Scooter' ı hareket ettirir. Bu gaz kolu hız sabitleyici, ekran parlaklığı, rejeneratif frenleme gücü vb. dahil çoğu performans ayarına erişmeyi ve kontrol etmeyi kolaylaştırır.

Başparmak Gazı

Başparmak gazı, gaz kolunu avucunuza doğru içeri doğru bastırdığınızda Scooter' ı hızlandırır. Tüm gaz kelebeği stilleri arasında, konu modülasyon hızı olduğunda başparmak gazı en yumuşak olanıdır. Başparmak gazını çoğu giriş seviyesi Scooter' da bulacaksınız.

Elektrikli Scooter Gaz Kelebeği Nasıl Çalışır?

En basit ifadeyle gaz kelebeği, Scooter’ ın belirli bir hızda hızlanmasını emreder. Gaz kelebeğine basıldığında kablolar aracılığıyla kontrol cihazına bir sinyal gönderilir. Kontrol cihazı daha sonra aküye motora daha fazla güç vermesi talimatını verir ve son olarak motor Scooter’ ı ileri doğru iterek tepki verir.

Ne kadar hızlı gitmek istediğiniz tamamen uyguladığınız baskının miktarına bağlı olacaktır. Ancak sonuçta, engebeli veya yüksek arazide sürüş yapmak, farklı hızlarda seyir yapmak veya pilinizin gücünden tasarruf etmek istediğinizde gaz kelebeği kullanışlı oluyor.

Elektrikli Scooter Kontrol Cihazı Nasıl Çalışır?

Bir Scooter' ın en az takdir edilen bileşenlerinden biri olan kontrolör, kişisel mobilite cihazının her fonksiyonunun arkasındaki güçtür. Hızlanma, elektrikli frenler, akü, motor ve hemen hemen tüm diğer kontroller arasında iletişime olanak tanır.

Bir Scooter kontrol denetleyicisi sürücüden girdi alır ve bunu ilgili kısma gönderir. Örneğin, gazı çevirdiğinizde, sinyal kablolar üzerinden kontrol ünitesine geçer ve aküye motora daha fazla veya daha az enerji vermesi konusunda bilgi verir. Aynı şekilde elektronik frene bastığınızda hız kontrol cihazı akünün enerjisini keser ve motorun çalışmasının durması konusunda uyarı verir. Denetleyicide genellikle ısı senkronizasyonu görevi gören metal bir muhafaza bulunur. Scooter kontrol kartı, düzenlenen voltaj ve akım açısından derecelendirilir. Daha güçlü Scooter’ lara takılanlar daha yüksek bir maksimum voltaja ve daha yüksek bir maksimum akıma sahip olacaktır.

Kötü tasarlanmış elektrikli Scooter’ larda kontrol kartının arızalandığı bilinmektedir. Arızalı kontrol kartı scooter sürmeyi güvensiz hale getirebilir.

Elektrikli Scooter Frenleri Nasıl Çalışır?

Elektrikli scooter frenlerinin tek bir amacı vardır; sürücünün güvenliğini sağlamak. Ayak freni, mekanik fren ve elektrikli fren dahil olmak üzere üç ana Scooter freni türü vardır.

Ayak freni

Arka ayak freni, elektrikli Scooter fren sisteminin en temel türüdür. Bu freni kullanmak için ayağınızla arka çamurluğa doğru bastırarak sürtünme yaratın ve Scooter' ı durdurun. Çoğunlukla ayak freni, frenlemenin en az pratik yoludur. Sürücüler çoğu zaman geriye bakmadan arka çamurluğa ayaklarıyla vurmak zorunda kalmaktadır.

Mekanik Fren

Mekanik frenler uzun süredir kullanılmaktadır ve güvenilir bir elektrikli scooter frenidir. Mekanik bir fren sisteminde disk fren veya hidrolik fren bulunabilir. Bu fren sistemine sahip Scooter’ lar genellikle sol kolda bir kolla birlikte gelir. Sürücülerin arka tekerlekte, ön tekerlekte veya her ikisinde de disk frenini etkinleştirmek için bu kola basması gerekir.

Elektrikli Fren

Elektrikli fren, Scooter' lar için mevcut en gelişmiş fren sistemlerinden biridir. Motorun herhangi bir hareket üretmesini tamamen durdurur. Üstelik bu fren sistemi sürüş sırasında rejeneratif frenlemeyi kullanabiliyor. Bunun anlamı, her etkinleştirildiğinde gücü pile geri göndermesidir. Her üç fren tipine de sahip bir elektrikli scooter almak önemlidir. Güvenlik söz konusu olduğunda disk frenlerin ve elektrikli frenlerin kombinasyonu mükemmeldir.

Elektrikli Scooter Tekerlekleri Nasıl Çalışır?

Elektrikli scooter tekerlekleri çekişi, frenleme performansını ve daha az ölçüde sürüş kalitesini etkiler. İdeal olarak, bunlar yol ile olan bağlantınızdır. İki popüler elektrikli scooter tekerleği türü vardır: Katı ve Pnömatik

Katı Lastikler

İçi dolu lastiklere sahip elektrikli Scooter’ lar patlamaya karşı dayanıklıdır ve aşınma ve yıpranma yapmaz. Patlak lastikler konusunda endişelenmeden güvenle sürüş yapabilirsiniz. Bunların dezavantajı, özellikle Scooter’ ın iyi bir süspansiyonu yoksa, daha sarsıntılı ve sarsıntılı bir sürüşe neden olabilmeleridir.

Pnömatik Lastikler

Pnömatik lastikler, katı lastiklerin tam tersidir; zaman zaman patlayabilirler ve pompalanmaları gerekir. Olumlu tarafı, havayla doldurulmuş lastikler, süspansiyon sistemi olsun ya da olmasın, daha konforlu bir sürüş sağlamak için yoldaki kusurların etkilerini hafifletir.

Ayrıca havayla doldurulmuş lastikler, zemine karşı daha fazla sürtünme sağlayan çeşitli dişlere ve desenlere sahiptir. Bu lastiklerin olumsuz yol koşullarında iyi performans göstermesini bekleyebilirsiniz.

Elektrikli Scooter Süspansiyonu Nasıl Çalışır?

Bir Scooter' ın süspansiyonu, motorlu taşıt veya bisiklettekiyle hemen hemen aynı şekilde çalışır. Süspansiyon sistemi, konforu ve sürüş kalitesini artırmak için yoldaki tümsekleri azaltmaya yardımcı olur.

Scooter' lar üç tip süspansiyon sisteminden birine sahip olabilir: yaylı, kauçuk ve hidrolik veya havalı pistonlu süspansiyon. En iyi süspansiyon yayı ve pistonu birleştiren süspansiyondur. Bu kombinasyona hava üzerinden bobin veya hidrolik üzerinden bobin denir.

Çoğu zaman, sağlam tekerlekli Scooter’ lar, şokları absorbe etmeye ve sarsıntıyı azaltmaya yardımcı olan bir süspansiyon sistemine sahip olacaktır. Büyük pnömatik lastiklere sahip birçok elektrikli scooter, süspansiyon sisteminden vazgeçme eğilimindedir. Büyük hava dolu lastikler, ucuz yaylı süspansiyonlara göre daha iyi konfor ve sürüş kalitesi sağlar.

Elektrikli Scooter Gidonları Nasıl Çalışır?

Bir Scooter' ın gidonları bir arabanın direksiyon simidine benzer. Scooter’ ın yönünü istediğiniz gibi döndürmenize ve değiştirmenize yardımcı olurlar. İyi gidonların kenarlarında genellikle sürücünün tutabileceği kauçuk veya silikon kapaklar bulunur. Güçlü bir tutuş sağlamak ve sürüşünüzü güvenli hale getirmek için bu örtülerin kaygan olmaması gerekir. Üstelik yüksek performanslı Scooter’ lardaki gidonlar ayarlanabilir. Gidonu boyunuza uyacak şekilde özelleştirebilmelisiniz.

Scooter modellerimizi buradan inceleyin

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5