Makaleler » Windows » Windows 11 Notebook Batarya Performans Raporu Nasıl Alınır?

Windows 11 Notebook Batarya Performans Raporu Nasıl Alınır?

Microsoft'un en son işletim sistemini çalıştıran taşınabilir bilgisayarınızın Windows 11 dizüstü bilgisayarın pil durumunu ve performansını kontrol etmek Notebook’ unu yoğun kullanan kişiler için önemli olabilir.

İster en iyi iş dizüstü bilgisayarlarından birinde çalışıyor olun, ister şu anda piyasadaki en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarından birinde sevdiğiniz oyunun keyfini çıkarıyor olun, pil ömrü ve performansı şüphesiz büyük bir öneme sahiptir.

Windows 11 dizüstü bilgisayarınızın pil sağlığının durumuna bakmak oldukça basittir ve çok kısa sürede yapılabilir. Gerekli olan tek şey Windows'un Komut İstemi aracılığıyla hızlı bir kod satırı çalıştırmak, ardından ortaya çıkan pil raporunu  daha sonra istediğiniz tarayıcınızda açabileceğiniz bir web dosyası olarak kaydetmektir.

Söz konusu rapor önünüze geldiğinde, dizüstü bilgisayarınıza takılı pil türü, son pil kullanımı, pil kullanım geçmişi, pil kapasitesi geçmişi ve pil ömrü tahminleri dahil her şeyi anında analiz etmek oldukça kolaydır. Bu rakamlar ilk başta biraz göz korkutucu görünse de, dizüstü bilgisayarınızın pilinde istenmeyen bir durum olup olmadığını size bildirmek açısından faydalı olacaktır. Geçmiş kullanım raporunda pilinizin sürekli olarak enerji kaybettiğini gösterdiğini fark ederseniz dizüstü bilgisayarınızın pilinin özelliğini kaybetmeye başladığını ve değiştirmeniz gerekebileceğini fark edebilirsiniz.

Fakat şimdilik en kötü senaryo hakkında endişelenmeyelim. Bunun yerine, hızlı ve takip etmesi kolay kılavuzumuzla Windows 11 dizüstü bilgisayarınızın pil sağlığını nasıl kontrol edeceğinize ilişkin adımları size aktarmaya başlayalım.

Windows 11 işletim sistemli dizüstü bilgisayarın pil sağlığı nasıl kontrol edilir?

  • Başlat'ı tıklatın, CMD yazın ve yönetici olarak çalıştırın, Aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın ;

          powercfg /batteryreport /output "C:\pil raporu.html

Windows Dosya Gezgini'ni açın ve C sürücüsüne erişin. Burada, HTML dosyası olarak kaydedilen pil ömrü raporunu bulmalısınız. Dosyayı tercih edilen web tarayıcınızda açmak için çift tıklatın. Bu rapor, dizüstü bilgisayarınızın pilinin durumunu, ne kadar performans gösterdiğini ve ne kadar daha sürebileceğini özetleyecektir. Pil Raporu'nun üst kısmında, bilgisayarınızla ilgili temel bilgileri ve ardından pilin teknik özelliklerini görebilirsiniz.

Pil ömrünü ve performansını uzatmaya yardımcı olmak için, pil seviyesi %20’ nin altında kullanmayın şarj edin, %80 ve altında ise %20’ ye düşene kadar kullanın ve tam şarj edin. Cihazınız akıllı şarjı destekliyorsa, cihazınızı prize takılı tutsanız bile cihazınızın önerilen pil düzeyinde şarjda kalacağından emin olmak için bu özelliği açın. Notebook’ unuzun pilini kullanırken bazı durumlardan kaçınmanız gerekir çünkü bunlar pilin hızlı bir oranda bozulmalarına ve eskimenize neden olabilir ;

Bunlar : Yüksek sıcaklıklarda cihazınızı kullanmamayı ve şarj etmemeyi aklınızda bulundurun. Aşırı yüksek sıcaklıklar, lityumion pillerinin hücrelerinde hasara  neden olabilir ve bu da pil kapasitesine kalıcı olarak etki edebilir. Bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız, pil kapasitesini %50'nin altında iken bırakın.  Bilgisayarınızı tam şarjlı iken bıraktığınızda piller daha hızlı kapasite kaybına neden olabilir. Cihazınızı uzun süre depolamanız gerekirse, en iyisi pil düzeyinin %50'nin altında olduğundan ama cihazınızı depolamadan önce tamamen tüketilen durumdan emin olmaktır.

Piller kullanım süresi boyunca fiziksel olarak genleşebilir ve uzayabilir. Cihazınızın pilinin, pil yuvasında genişleme gözlerseniz cihazı kullanmayı durdurmanızı öneririz. Cihazı şarj hücresine baskı yapmasını veya pil hücresini temasını önlemek için dikkatli olmalısınız.

Artık Windows 11 dizüstü bilgisayarınızın pil sağlığını hızlı bir şekilde nasıl kontrol edeceğinizi biliyorsunuz. Açıkçası, dizüstü bilgisayarınız henüz yeniyse bu düzenli olarak gerçekleştirmeniz gereken bir süreç değildir, ancak daha eski modeller için muhtemelen birkaç ayda bir pil sağlığınızı kontrol etmeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5